O założeniu bloga twórczego zaczęłam myśleć już jakiś czas temu. Kulinaria to jedna z opcji tworzenia. Wytwarzanie rzeczy użytku domowego, biżuterii, kartek czy figurek to coś zupełnie innego. Moje jak na razie domowe wytwory prezentuję tutaj.
Jeśli komuś spodoba się moja praca i byłby zainteresowany kupnem proszę o mail na adres kuchennawiewiora@onet.eu.
Robię również rzeczy na zamówienie.


czwartek, 6 grudnia 2012

Twórcze pierniki i pachnące świeczki na Święta

Pisałam o nich na moim kulinarnym blogu. Teraz chcę przedstawić Wam jak zrobić takie własnoręczne ozdóbki tutaj.Na pierwszy rzut ozdób świątecznych poszły świeczki. Metodę tę podpatrzyłam u Qrki. Z tea lightów się je robi i to bardzo prosto. Potrzebne nam będą:
  1. opakowanie tea lightów
  2. foremki do babeczek wysmarowane oliwą
  3. garnuszek na zmarnowanie
  4. zioła, nasionka, przyprawy itp
 Świeczki pozbawiamy knotów z obciążnikiem, najlepiej jest je przekroić bliziutko knota to sam praktycznie wyjdzie. Kawałki świeczek wkładamy do garnuszka i rozpuszczamy na małym ogniu.
W tym czasie do foremek wkładamy knoty i wsypujemy pierwsza warstwę różności. Zalewamy cienką warstewką rozpuszczonej świeczki, czekamy aż zastygnie i czynności powtarzamy aż do wyczerpania rozpuszczonej świeczki. Chłodzimy foremki z zawartością w lodówce i wyjmujemy z foremek przed rozdaniem :)


Pierniczki witrażowe też nie są trudną sprawą. Wykorzystujemy do nich swoje ulubione ciasto na pierniczki. Rozwałkowujemy, wycinamy jak normalne ciasteczka. Robimy też otwory na sznureczek (np słomką) oraz  w ich środku na szybkę. Pieczemy połowę wyznaczonego czasu na papierze do pieczenia. W tym czasie roztłukujemy w moździerzu landrynki. Wyjmujemy pierniczki. Pyłem landrynkowym wypełniamy otwory w ciastkach i wkładamy na ok. 5 minut z powrotem do piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika dajemy ciastkom ostygnąć i dopiero zdejmujemy z papieru do pieczenia.